Underground - Postřehy pro začátečníky od končících studentů

Vybrané příspěvky z Hlavní diskuze
Odpovědět
waly
Příspěvky: 38
Registrován: 11. říjen 2009, 21:42

Underground - Postřehy pro začátečníky od končících studentů

Příspěvek

Ahoj v současný době jsem na konci studia Ing. Hodím sem pár poznatků za 6 let mého působení tady. :D Takové ty rady pro bažanty od mazáků. Sám jsem ani na fs. Č. nechtěl, maturoval jsem na strojní průmyslovce ještě po staru z pěti předmětů za 17, takže žádný šprt, ale v Praze takže město a okolí pro mě nebylo cizí při začátku studia. Ono učitelé byli bývalí studenti fs. takže jsem věděl jaký přístup nepřístup očekávat. Nikdo si nedokázal v té době představit, že bych v řádném roce došel do posledního ročníku… Okolo 60% lidí v prváku neudělá řádně Bc. a Mgr. 40%...

waly
Příspěvky: 38
Registrován: 11. říjen 2009, 21:42

Re: Underground - Postřehy pro začátečníky od končících stud

Příspěvek

Na škole jsem potkal pár typů lidí: První jsou absolventi křesťanských (a pod) škol, šrotí se od rána do večera otec absolvent fs. matka stavebka, život jak z kvalitního prestižního filmu, chtějí pracovat v P&G, no tak ty to už dál číst nemusí, jeden pravil: No měl jsem jít na MIT... Druhý jsou věční studenti, ty se hodně vyskytují v 1-3 ročníku pracují - studují, ale nic moc nevystudují, druhé zápisy je utlučou. Třetí nenápadní takže ani nevíte, že je vyhodili. Čtvrtý no ty co to hodlají vystudovat a dávají to najevo trochu šprti, ale i drzouni. Pátý pařmeni bohužel fs. není americká střední do druháku neprojdou, nebo se na to vykašlou. Šestý prostí kluci co opravují auta, ale nikdy se moc neučily a myslí, že to splácají, po druháku skončí se slovy, že jim nešla matika, ale vůbec nezjistí, že matika je vlastně jeden z jednodušších předmětů. Sedmí co je pro ně Č. jediné místo na světě, protože maturovali s vyznamenáním, byli úžasní absolventi střední školy všichni, jim věštili slibnou budoucnost plnou objevů, ale tady to nikoho nezajímá, takže je vyhodí. No a dále… Já byl ten, co ho tady moc učitelé neměli rádi, protože jsem bojoval o to, to tady vystudovat a genius nejsem, takže se nemohou bušit do prsou, že koučovali Cristiana Ronalda (či Newtona) přesto mám průměr 1,9-2,4 a vzal jsem vždy všechny známku. No jo občas jsou borci, co jdou na mechaniku či pružinu odřeknou D pak jsou rádi za E.

waly
Příspěvky: 38
Registrován: 11. říjen 2009, 21:42

Re: Underground - Postřehy pro začátečníky od končících stud

Příspěvek

Strojírenství Alfa- Beta ,VES. Já dělal beta. VES mi udělali až v průběhu studia se slovy, že nemohou být nikdy Ing. vím o pár lidech, co se kvůli této lži v té době na celý Č. vysrali. Alfa jo je to super vystudovat za 5 let, je to pro nadaný, ale pozor ono beta, když pak zjistíte kolik sraček děláte o ten rok navíc ve 4. roce tak je jednodušší se vlastně učit na alfa. Pár kolegů to v závěru nedalo, ono se jede totiž někdy i těžší předměty než se učí na Ing. Protože je na to vyhrazeno víc času, takže jestli mohu doporučit pro vědátory, co se chtějí něco více naučit tak dělat beta a mít alfa zk. Řezník beta shazuje, ale vlastně se tam dovíte fakt mnohem víc a než na alfa.

waly
Příspěvky: 38
Registrován: 11. říjen 2009, 21:42

Re: Underground - Postřehy pro začátečníky od končících stud

Příspěvek

Je dobrý si včas a dobře sestavit rozvrh ideál je mít pátek volný, po čase ho znovu procházejte, občas se učitelé mění. Dávejte si pozor na učitele, debil učitel vás dokáže vyhodit ze školy. Bude pedant na laborky, výkresy a uteče vám další předmět a jste v prdeli. Pokud není některý předmět vypsán… najděte si kdo ho učí a kontaktujte emailem, telefonem katedru…

waly
Příspěvky: 38
Registrován: 11. říjen 2009, 21:42

Re: Underground - Postřehy pro začátečníky od končících stud

Příspěvek

První ročník je nejjednodušší kromě fyziky co může být, takže není špatný udělat Bc. zkoušku z jazyka, já maturoval za 4 a dal jsem to, takže gympláci nepodceňujte se. Fajn je nemít nic na druhý zápis z 1.ročníku.

waly
Příspěvky: 38
Registrován: 11. říjen 2009, 21:42

Re: Underground - Postřehy pro začátečníky od končících stud

Příspěvek

Druhý ročník nepodceňovat zkoušky minimum znalostí k udělání zk je umět testy ze strojaře. Přežít laborky a výkresy a po zimně končí prázdniny a začne to pravé prestižní fs. takže vysrat se na práci a všechny aktivity a jen makat tady. Vím o klukovi co maturita za 1, první ročník prospěchové stipendium a ve druháku 6 předmětů nedal….

waly
Příspěvky: 38
Registrován: 11. říjen 2009, 21:42

Re: Underground - Postřehy pro začátečníky od končících stud

Příspěvek

Třetí ročník, kdo nemá druhý zápis tak nekašlete na školu vím o doslova o magorovi - ne chytrý kluk do třeťáku vše a ve třeťáku začal víc pracovat a ve 4.roce ho vylili na druhý zápisy ze třeťáku no zkoušel restart, ale neuznali celý ročník kvůli jednomu předmětu takže to zapíchl dal se víc na pracování…

waly
Příspěvky: 38
Registrován: 11. říjen 2009, 21:42

Re: Underground - Postřehy pro začátečníky od končících stud

Příspěvek

Čtvrtý ročník bakule je to volnější rozvrhově, ale pokud nemáte zrovna bakuli pod palcem nějak na háku tak je to pro část lidí i peklo. Sežere moře času… a hlavně jste pod tlakem, že už to musíte všechno udělat. Vím o pár lidech, co protáhli studium Bc. kvůli třeba dvou předmětům, ale je to kravina, Řezník vám zapíše předměty z Ing. a ty musíte udělat jinak letíte ze školy - ISP jenže ony jsou docela i těžký ty předměty… pokud je uděláte tak vám je ano hezky pěkně uzná Řezník na studijním v tom 1.navazujícím v zimně jenže průser ony se nepočítají do 20 kreditů, které musíte v zimně nasbírat ani do 40… takže vím o pět o pár schopných lidech co vyletěli hned v 1. roce protože jim chyběl 1-3 kredity nedali 1-2předměty a konečná.

waly
Příspěvky: 38
Registrován: 11. říjen 2009, 21:42

Re: Underground - Postřehy pro začátečníky od končících stud

Příspěvek

Pátý ročník no asi záleží na oboru já jsem DLTT a žádná sláva hrozný zklamání hodně teorie, rozvrh od pondělí do pátku, laborky referátky matlab, žádná úleva.

waly
Příspěvky: 38
Registrován: 11. říjen 2009, 21:42

Re: Underground - Postřehy pro začátečníky od končících stud

Příspěvek

Šestý ročník opravdu vrchol zjistíte, že předmět, ve kterém máte 6 hodin v týdnu pracovat na diplomové práci je zakončen prezentací DP tak se v něm vyučují laborky jiných předmětů, kde je potřeba 100% účast a odevzdání protokolů u zkoušek, kde v bílé knize žádný cvičení psaný vůbec není. Takže rozvrh od po-pá a žádný čas na dělání na dp plácáte ji po víkendech v létě je to ještě víc bolestnější, takže je dobrý prodloužit už v zimně studium pokud nestíháte, nebo si vybrat správný obor. Musíte mít jinak totiž 20kreditů na semestr a dp je za 10. Takže pokud uděláte vše krom dp chcete prodloužit tak řezník vám mile rád zapíše nějaký předměty do ISP na víc, i když už jste všechny vystudoval nelze mít zapsanou jen dp a tělák je jen jeden a za 1k.

waly
Příspěvky: 38
Registrován: 11. říjen 2009, 21:42

Re: Underground - Postřehy pro začátečníky od končících stud

Příspěvek

Proč je dobrý pro fs. vás zapsat a vyhodit až ve druhém a třetím ročníku nejlépe tedy co nejpozději, abyste se chtěli, přihlásit znovu se slovy to doklepu? Protože ze zákona můžete studovat vždy jen rok navíc a stát vám ty roky studia sčítá (i započatý rok) na všech školách. Takže pokud nestihnete vystudovat za 3+1 či 4+1 rok Bc. platíte další rok škole školné což pár lidí po restartu zjistí, až jim přijde dopis ze studijního zaplatit asi 50 hadrů za rok… Takže pokud zjistíte, už v 1. roce, že to tady není to pravé, je fajn přestoupit i jinam. Pokud to tam vystudujete řádně tam, nic neplatíte, viz zákon o vš… Ale musím říct, že vím o dvou lidech co budou končit, byli po restartu zaplatili si ten další rok a končí taky Ing.

waly
Příspěvky: 38
Registrován: 11. říjen 2009, 21:42

Re: Underground - Postřehy pro začátečníky od končících stud

Příspěvek

Důležitá je tedy houževnatost, zdraví, vytrvalost, peníze, čas no a říkat učitelům co chtějí. Nikdy by mě před Č. nenapadlo, že budu fungovat tím stylem, že týden dva se budu prostě v kuse šrotit na zk. tlouct si do hlavy vzorce o kterých absolutně netuším k čemu jsou. Skripta jsou tak na 80% úplně k ničemu já z toho nikdy moc nepochopil, fajn je kámošit s těma nadanýma občas poradí a pak s těma mazákama a šmelit rozumně nějaký podklady. Jako popravdě neznám absolventa i s červeným diplomem za poslední dobu co by neoblafl nějakým způsobem nějakou zk. či referátek tady je toho tolik, že mě překvapuje, že žádný vyslovený šprtík s brejlema v první lavici v posledním roce nesedí, a všiml jsem si, že tam nejspíš nejsou ani geyové asi se to nějak zajímavě filtruje…

waly
Příspěvky: 38
Registrován: 11. říjen 2009, 21:42

Re: Underground - Postřehy pro začátečníky od končících stud

Příspěvek

Zmíněná statistika zapsání a vystudování předmětů: Chodí odkaz v emailu s žádostí o vyplnění ankety školy. https://anketa.cvut.cz/stav/stav_anketa_fs.html . Jinak výsledky ankety se dají také číst, občas to je i sranda. Zvlášť když se někdo omylem podepíše.

waly
Příspěvky: 38
Registrován: 11. říjen 2009, 21:42

Re: Underground - Postřehy pro začátečníky od končících stud

Příspěvek

Na zkoušky se vyplatí chodit nějak připravený, umět co bylo v posledním testu, nebo mít taháky, i když moc nejdou použít. Zažil jsem na mechanice 1 si holku šahající na zk do kalhotek pod sukni pro tahák či kluka před ústní z phth co si psal vzorce pod trenky na třísla. Oba to dali. Druhý zápisy se dají taky nějak udělat, ale je to o hubu, nikdo vám nezaručuje, že stejný průběh zk bude další rok, pár frajerů na to vyletělo ze školy ve fyzice 2. Sám jsem měl dva druhý z druháku, ale byly to nervy, ale na 5. termín to vyšlo. Vím o borcovi, co snad každý druhý předmět studoval na dvakrát, a nějak to ukončil, i když vše o rok protáhl párkrát zažil 6.termín…prostě zapsal předměty co vystudoval, to vystudoval co ne, tak na to se pak pořádně zaměřil…zajímavý přístup.

waly
Příspěvky: 38
Registrován: 11. říjen 2009, 21:42

Re: Underground - Postřehy pro začátečníky od končících stud

Příspěvek

Cesta do zahraničí? Kámoš to před pár lety vystihl: Šel jsem na schůzi na erazmus a tam paní na vyřizování: A samé dotazy řeší typu… Dobrý den, jsem ze stavebky a chtěla bych na era… nakonec šel na MAE. Vyplatí se odjet co nejdřív max. ve druháku v zimně je to ještě dobrý, nebo třeba si protáhnout rok školu s bakuli a zapsat si volné předměty a odjet v tom roce udělat si leháro. No a místa? Jeden se dostal do Anglie říkal, že ztracený semestr, ve škole se tam s ním nikdo nebavil protože ho měli za ukrajince nepodařilo se mu dostat na slušnou kolej tak bydlel na nějaké odpadní takže známosti za0. Druhý zas říkal, že jel do Běloruska a škola super party super, že tolik ženských ani v Čr nezná kolik se na něj lepilo. Prej na něj jeli jak na západní zboží. No jinak je podmínka prospěch aspoň to chce tak 1,7 na ten tchaj-wan ten je celkem fajn.

Petakova
Příspěvky: 2
Registrován: 29. listopad 2016, 20:41

Re: Underground - Postřehy pro začátečníky od končících studentů

Příspěvek

Tys byl na erasmus na Tchaj-wanu?
Šmejdím po netu a hledám informace.

jirutjar
Příspěvky: 1
Registrován: 27. únor 2013, 13:24

Re: Underground - Postřehy pro začátečníky od končících studentů

Příspěvek

Ahoj, přídám tady po nějaké době od ukončení studia něco do mlýnu. Absolvoval jsem v roce 2017, magisterský obor Výrobní a materiálový inženýrství. Jak bylo řečeno hned na začátku, ve škole je několik druhů lidí. Já šel na ČVUT po technickým lyceu, což můžu za sebe říct, že je asi naprostá výhra. Nazval bych to takovej technickej gympl. Dobře naučená matika, fyzika, něco z CADu, technický kreslení, deskriptiva apod, ale na druhou stranu žádný soustruhy, technologie.... Problém lidí co jdou na ČVUT z gymplu je, že moc nedávaj technický obory a naopak problém lidí z čistě průmek je ten, že většinou vyhořej na matice, konstruktivní geometrii apod. Podařilo se mi s mým lehce arogantním přístupem, ale zároveň taky pokorným (člověk musí vědět, co a kde si může dovolit - takovej common sense) projít touhle školou jak nůž máslem. Samozřejmě to stálo usilí v podobě vypracování laborek, prací, referátů, diplomky, zkoušek a učení se na ně, spousty piv, hospody, mejdany, open airy, ale americkej mejdan to nebyl.

Co se týče mýho postupu studia:
Nastoupil jsem na 3letý TZSI s tím, že jsem ani vlastně pořádně nevěděl co jsou áčkový předměty. No po prvním roce jsem velice rychle prozřel a řekl si takhle ne. Prvák byl (aspoň když já studoval) pro všechny obory stejný. Do druháku jsem tedy přešel na VES - tzv. odpad. Ani hovno. Tenhle obor je prakticky zaměřenej - v podstatě jak co z čeho nejlevněji vyrobit, zatímco TZSI jak už název napovída je TEORETICKÝ základ. Moje nejlepší rozhodnutí na ČVUT. A teď pozor, přichází to nejlepší. Lidi se obávaj, že budou muset dělat přijímačky na Ing. ale není se čeho bát. Za každou A zkoušku z TZSI jsou 3 body k přijímačkám. Když nejsi úplný jelito a zvládáš VES a máš v pohodě průměr, dostaneš hodně bodů i tady. Sumasumárum jsem šel k přijimačkám s tím, že potřebuju 10 budů ze 100. To nemůžes nedat. 40 jsem si jich přinesl jak jsem zmínil výše. VMI už bylo příjemný, inženýrsky zaměřený, s učitelema už jsi se znal a tak i ten přístup byl jiný. Já vše stihl za poctivých 5 let s občasnou prací u toho.

Když to shrnu, nelituju toho, poznal jsem skvělý lidi, zažil parádní časy a teď si kombinovaně pokračuju na doktorátu.

Zdar Jarda

Odpovědět

Zpět na „Informační stánek“