Kuličková ložiska snížení odporu

Vše co potřebujete a není to v jiném fóru. Tzn. DOTAZY, PROSBY, SHÁNĚNÍ REFERÁTŮ…
Odpovědět
FliegenderZirkus
V.I.P.
V.I.P.
Příspěvky: 90
Registrován: 10. září 2009, 21:00

Kuličková ložiska snížení odporu

Příspěvek

Ahoj,

koupil jsem si tyhle domečky s kuličkovými ložisky:

http://www.ebay.de/itm/Stehlager-Gehaeu ... 0105825389

a pořádně mě překvapilo, jak ztuha jdou. Bastlím si něco, kde bych potřeboval, aby se hřídel otáčela pokud možno bez odporu. Zatížení bude minimální, žádná životnost atd. mě nezajímá, prostě chci jen co nejhladší chod. Napadlo mě, že odpor by paradoxně mohlo zvyšovat mazivo, je to možné? Připadá mi, že když je ten prostor mezi kuličky plný tuku nebo čeho, tak bude sice menší tření kuliček o klec, ale samotné otáčení to bude brzdit. Mám tady po ruce jedno hodně staré ložisko (velikost jako z kolečkových bruslí nebo skateboardu) které vůbec namazané není (je otevřené bez těsnění) a otáčí se takřka bez odporu.

Co myslíte, mám zkusít otevřít to těsnění a mazivo nějak vydolovat, nebo jsem uplně mimo?

Uživatelský avatar
MRAK
Sponzor
Sponzor
Příspěvky: 87
Registrován: 13. leden 2008, 22:34

Re: Kuličková ložiska snížení odporu

Příspěvek

imho plastický mazivo nějakej odpor má, nebývá ale nějak extra velký. Mohli tam ale nacpat něco naprosto nevhodného. Další zdroj odporu jsou ucpávky... můžeš zkusit odstranit ucpávky, vymejt mazivo benzínem a prostříknout to WD40 a uvidíš. Pokud ložisko nejen že klade odpor ale při otáčení i "poskakuje/drncá" tak je šmejd na vyhození

Uživatelský avatar
MRAK
Sponzor
Sponzor
Příspěvky: 87
Registrován: 13. leden 2008, 22:34

Re: Kuličková ložiska snížení odporu

Příspěvek

btw jak je to ložisko veliký? nějak to tam nemůžu vyčíst

FliegenderZirkus
V.I.P.
V.I.P.
Příspěvky: 90
Registrován: 10. září 2009, 21:00

Re: Kuličková ložiska snížení odporu

Příspěvek

Na průměr hřídele 12mm, přesný typ ložiska neznám. Vypadá ale solidně, nic nedrncá a vnitřní kroužek se (kromě otáčení) ani nehne.

Ta těsnění jsou plechová a vypadají bytelně, moc se mi nechce je nějak páčit. Spíš to asi vzdám, schovám si je na něco jiného a teď vymyslím něco s těma ložiskama do skateboardu, která jsou skoro zadarmo a točí se krásně. Tohle byl stejně tak trochu overkill.;)

Odpovědět

Zpět na „HLAVNÍ DISKUZE“