Z FJFI na strojárnu

Vše co potřebujete a není to v jiném fóru. Tzn. DOTAZY, PROSBY, SHÁNĚNÍ REFERÁTŮ…
Odpovědět
Jurka
Příspěvky: 4
Registrován: 03. duben 2017, 20:36

Z FJFI na strojárnu

Příspěvek

Zdravím,
jsem student prvního ročníku FJFI základního studia a rozhodl jsem se po roce studia na této fakultě zanechat a přestoupit na strojárnu. Prohlížel jsem si osnovy Teoretického základu strojního inženýrství a příslušné skripta a dospěl jsem k názoru, že studium mechaniky ve všech jejích podobách je (doufám) to pravé. Již v prvním semestru jsem dosáhl více než 30 kreditů a udělal všechny zkoušky a jak jsem dočetl, zisk třiceti kreditů je postačující podmínka pro ukončení akademického roku a tedy mohou požádat o přestup na fakultu strojní. Na tuto fakultu jsem si pro jistotu podal i přihlášku. Moje dilema momentálně je strojárna na VUT a strojárna na ČVUT. Na VUT přihlášku podanou nemám. Doslechl jsem se, že strojárna na VUT je přece jenom o něco lepší z hlediska přístupu vyučujících, výzkumu a celkově jsou prý o malý kousíček dále. Jak jsem si všiml mají také mnohem více magisterských oborů. Bohužel, jsem se nikde nedočetl, jak je to s přestupem na VUT FSI, protože pro zobrazení směrnice děkana musím být přihlášený nějakým VUT účtem :-( , takže jestli je někdo ochoten se podělit o jakékoliv pro mě užitečné informace, tak budu vděčný :-) . Vím, že se ptám jako jeden z mnoha na rozsouzení odvěkého souboje ČVUT FS vs. VUT FSI, ale tu otázku jsem prostě položit musel :D . Zároveň jaksi neočekávám, že mi snad kromě programování cokoliv uznají. Nemá s tímto někdo zkušenosti? V každém případě si samozřejmě zopakuji první ročník. Díky za případné odpovědi :thumbsup: .

Aizerin
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 149
Registrován: 13. únor 2011, 19:00

Re: Z FJFI na strojárnu

Příspěvek

ehm, jakou to má logiku, to chceš zdejší osazenstvo naštvat? Jasně, že je lepší ta na čvut. A nebo jinak každému vyhovuje něco jiného :-).

morfomut
Příspěvky: 23
Registrován: 29. prosinec 2010, 20:14

Re: Z FJFI na strojárnu

Příspěvek

Kdybych volil znova tak jdu do zhraničí (USA, Holandsko, Německo), rozdili mezi školami v ČR nebude drastický.
Naposledy upravil(a) morfomut dne 28. květen 2017, 15:27, celkem upraveno 1 x.

morfomut
Příspěvky: 23
Registrován: 29. prosinec 2010, 20:14

Re: Z FJFI na strojárnu

Příspěvek

Jurko, co přesně se ti na FJFI nelíbilo a co si od studia na strojní fakulty slibuješ?

Jurka
Příspěvky: 4
Registrován: 03. duben 2017, 20:36

Re: Z FJFI na strojárnu

Příspěvek

Stále aktuální :D . Nelíbí se mi přehršel teorie. Na druhou stranu mám teorii rád, ale radši bych se učil teoretické disciplíny, jejichž vědomosti jsou aplikovatelné v praxi, toho skutečně moc nemáme. Nejsem si jist, do jaké míry člověk na FS uplatní svou kreativitu v oblastech jako konstruování a technické kreslení, avšak určitě více než na FJFI. To mě přitahuje. Idea modelování mi také přijde atraktivní. Mechanika jako celek je mi velmi blízká, stejně tak pevnost a pružnost. Jedny z mých oblíbených fyzikálních disciplín. Na druhou stranu se mi moc nelíbí předměty zabývající se technologiemi, i když popravdě o nich vím nejméně, co jsou zač. Potřeboval bych, aby tyhle moje domněnky někdo postavil na pravou míru.

Uživatelský avatar
xpig
Příspěvky: 8
Registrován: 25. září 2014, 22:25

Re: Z FJFI na strojárnu

Příspěvek

Přestoupil jsem stejně jako ty po 'úplném' ukončení prváku FJFI, dokonce vesměs z podobných důvodů, a nevim jestli bych znovu volil stejně. Jaderka má sice teorie fakt hodně, ale asi přeceňuješ, kolik jí bude na strojárně (0) ve smyslu, ve kterym ty teď vnímáš teorii. Kdybych si znovu vybíral, dodělal bych Bc na FJFI (aspoň fyzikální techniku? když už se nechceš asi mořit s matikou) a přestoupil na Magistra na aplikovanou mechaniku nebo něco podobného, pokud furt budeš mít zájem. Tam už nejsi na stejném oboru jako budoucí technologové a to studium už snad má obecně vyšší úroveň. Taky nevím, jestli nevnímáš Mechaniku na FS jako Mechaniku na FJFI, protože je o hodně jiná. Celkově vyměníš učení se problem-solvingu za učení se postupů víceméně nazpaměť, protože neni moc snahy cpát do písemek věci co vyžadují hlubší zamýšlení (ústavy technologie atd by přišly o 3/4 studentů schopných pokousat se přes obecné zaměření).

Jurka
Příspěvky: 4
Registrován: 03. duben 2017, 20:36

Re: Z FJFI na strojárnu

Příspěvek

Díky za odpověď. Jsem na Diagnostice materiálů (kdysi se to jmenovalo výstižněji materiálové inženýrství). Biflování postupů nazpaměť moc rád nemám, ale to by se dalo skousnout. Fakt, že nevím, co se to vlastně bifluju a nevím, co to znamená, ten už bych asi neskousl. Jsem strašně zvědavý a dřív nebo později bych určitě sám od sebe věnoval ten čas tomu zjistit podstatu věci a jak to funguje. Matematika je těžká, ale zvládnutelná (mám i tu těžší), je třeba se učit, že :D . Jak jsem řekl, líbí se mi idea konstruování a modelování, ale jestli by to bylo vykoupeno tím, že mi vlastně nikdy neřeknou podstatu věci a jak to funguje...to asi ne.

strojar95
Příspěvky: 1
Registrován: 06. září 2017, 12:57

Re: Z FJFI na strojárnu

Příspěvek

Mám dotaz k tomu přestupu po prvním ročníku. Jak je to s uznáváním předmětů? JE potřeba individuální SP? Nebo se nastupuje do prváku? Jak moc je rozdíl předmětů na FJFI a FS?

Jurka
Příspěvky: 4
Registrován: 03. duben 2017, 20:36

Re: Z FJFI na strojárnu

Příspěvek

Jsem si téměř jistý, že se musí znova do prváku. Z hlediska podobnosti studijních plánů prvních ročníků na obou fakultách je zřejmé, že to ani jinak nejde. Jediná podobná věc jsou matematiky, kde na FJFI je těžce teoretická a jede se pomalu, zatímco FS nemá skoro žádnou teorie a to, co FJFI udělá osnovově za rok v celkem 4 předmětech, FS udělá víceméně v jednom předmětu, co jsem se díval do jejich skript.

Odpovědět

Zpět na „HLAVNÍ DISKUZE“