Stránka 1 z 1

Co bych chtěl v prváku vědět

Napsal: 10. říjen 2018, 22:44
od Vilda15
Čau. V září jsem udělal poslední zkoušku a v zimě půjdu ke statnicim. Přesto, že jsem nastupoval před šesti lety, je tohle můj první příspěvek na strojaře. Nejsou v něm odpovědi na testy apod. Je to spíš guidline věcí, který bych udělal jinak, ale z logickejch důvodů (čas plyne jen vpřed) nemůžu. Aby obsah trochu dával smysl, vězte, že jsem člověk, kterej dokázal zkonit naprosto jakoukoliv zkoušku, a to tím spíš, čím větší to byla dávačka. Jinak ale nejsem úplný hovado. Prostě mi jenom fatálně nešly zkoušky, což není ničí vina.

OK. Už jsem se pochválil, pojďme do teho.

1. Naučte se komunikovat
Musel jsem se vylízat z řady průserů. Často stačilo jenom napsat jasnej a srozumitelnej e-mail. Ze zkušenosti mých starších kamarádů vím, že studenti něco podělají a potom píšou zprávy s nejasnou myšlenkou, ze který plyne jenom neurčitej dojem ve smyslu:"Celou dobu jsem na to jebal, ale přece mi nebudeš dělat trable ne?"

2. Nedělejte si resty. Dojedete na to. Maratony deseti zkoušek za léto nejsou pro každýho.

3. Pokud jste na škole čerstvý, asi si myslíte, že nejvíc potkáte prváků, protože jich studuje logicky nejvíc. Omyl pinďouři. Nejvíc potkáte lidí ze třeťáku, poněvadž furt jenom dřepí ve škole a okolí nad nekonečným množství referátů a protokolů. Je to hell, get ready.

4. A tohle platí zvlášť pro Prazaky-snažte se kooperovat. My doplatili na to, že jsme z Prahy, tudíž jsme nikoho neznali např. z kolejí a jenom těžko jsme se kámošili. Já dělal další dvě aktivity na ne úplně špatný úrovni a ve třeťáku jsem začal pracovat. Na ten studentskej komunitní život nebyl čas. Ale byl dost potřeba. Pokud můžete, spolupracujte v nejakejch skupinách a pomožte si. Jak? Nevim. Ale na to přijdete.

5. Choďte na konzultace. A na organizační věci se ptejte tam, kde máte (většinou na studijním). Do světa pouštějte jenom to, co víte na 100%. Jedna paní povídala kraviny.

6. Když jdete na konzultaci, nebo na studijní, nebo někam, vyjadřujte se jako dospělý lidi. A nemyslete si, že jenom vy máte pravdu. Nedojdete s ní pak totiž moc daleko.

7. Přes kreditovej systém nejede vlak. Zejména na konci akademickýho roku. Kdo nemá 40, je v prdeli.

8. Zamyslete se nad tím, co vlastně chcete dělat a tomu se věnujte. Dá se pak asi před sebou samým obhájit, když pro svůj obor trochu zanedbáte něco, co vás nebere. Ale všeobecný základy neojebete.

9. Edit - tenhle bod jsem vymazal, protože mi připadal po nějaký době dementní.

10. Nezapomeňte na život. Ani si nevšimnete, že jste ve spirále, ze který se nemůžete dostat. Všechno je v prdeli a nakonec vám zbyde akorát křeč, problémy s bydlením a po konci toho všeho únava a úvahy ve stylu: "Co teď se životem?"

Snad vám tyhle moudra trochu pomůžou smysluplně projít studium a neposrat se z toho. A taky věřím, že vám to pomůže minimálně ekvivalentně ve srovnání s poznámkama od Strangera, který z vlastní zkušenosti nedoporučuju. Myslím, že pár lidí na tenhle způsob studia dojelo.

Pevný nervy a hodně štěstí. Štěstí funguje. To je ověřený.

Re: Co bych chtěl v prváku vědět

Napsal: 28. duben 2021, 12:58
od Vilda15
Wow. Po dvou letech jsem otevřel strojaře a zjistil, že můj první a jedinej příspěvek vidělo něco okolo osmi set lidí, což je asi i větší číslo, než počet všech pokusů zkoušek, na kterejch jsem kdy byl. Čekal jsem, že to zmizí někde v hloubi tohohle fóra, který zmizí v hloubi internetu, ale s potěšením zjišťuju, že to tady docela žije. Cool, připojim teda ještě nějaký rady, který mě napadají s věkem, kdy už jsou pryč maratony spánkovejch deprivací a kdy nemusim zatáhnout přednášku, abych si vydělal na pivo na víkend. (Stejně se teď nesmí nikam jezdit, takže aspoň můžu šetřit třeba na hypotéku, na kterou v životě nedosáhnu).

Zpětným pohledem mi připadá, že je kruciální vědět, jak využívat výpočetní prostředky fakulty. Na internetech fakulty se něco dočtete, ale je to docela na prd. Vztáhnu to na model svýho zaměření, což byla aplikovaná mechanika. Tam se, aspoň mezi lety 2016 a 2018, vystačilo s MATLABem a s Abaqusem. Matlab je samozřejmě z pohledu řady aplikací jenom okno s editorem a tlačítkem "Run", ale jsou vyučující, zejména na odboru mechaniky, který v tom mají připravený kódy k úlohám, takže je to stejně těžko obejít.

Tak jako u většiny věcí světa výpočetní techniky, i u MATLABu existuje jeho zadarmovej brácha jménem Octave. To, že je zadarmo má výhodu, že se nemusíte připojovat mírně nestabilní VPNkou do školy na licenční servery, o kterejch toho zatím asi moc nevíte. Ve zkratce - můžete ho používat i offline. Pokud už se fakt nemůžete vyhnout MATLABu (třeba kvůli nějaký nadstavbě, která je jenom v něm), můžete si ho samozřejmě stáhnout a nainstalovat. Zpětně mi to přijde směšný, ale v realitě studenta nižších ročníků FS to tehdy bývala docela kovbojka. NEBO TUDÍŽ: Pokud se vám instalovat nechce, je tady varianta připojení ssh na nějakej výpočetní server. Viz dole.

Abaqus (ani Ansys) zadarmovýho kamaráda, ani jinýho příbuznýho v kontextu studia na FS asi nemá. Je tím pádem nutný bejt nějak připojenej ke škole. To jde jak zmíněnou VPNkou, tak zmíněným esesháčkem (ssh).

SSH je komunikační protokol, o kterým toho potřebujete do začátku vědět asi tolik, jako David Guetta o tom, co je to tónina. Tahle věc se během let, kdy jsem byl na škole, dostala i do defaultního vybavení Windows, slabejch 20 let poté, co je základní součástí UNIX platforem (to jsou ty zadáčový+MacOS). Abyste prostřednictvím ssh mohli přenášet grafiku, je potřeba mít nějakej X11 server (prostě to dejte do googlu a přidejte název vašeho operačního systému, ono vás to už nějak navede. Já používám xQuartz 2.7.86, protože používám Mac). K otestování zadejte do terminálu xServeru příkaz glxgears. Pokud se tam točí zelený, modrý a červený kolečko, máte vyhráno. Celý to trvá, včetně stažení, asi sedm a půl minuty, což je zhruba třetinová doba vůči instalaci Abaqusu. Abste mohli přenášet grafiku je třeba připojit při přihlašování přepínač -Y (zvídavci si můžou i tohle zadat do googlu).

Příklad

Otevři terminál a piš:

ssh -Y username@elc.fsid.cvut.cz [Enter]
password: [Enter][pozn. v terminálu se nebudou ukazovat hvězdičky místo písmen. Nebude se ukazovat vůbec nic. Prostě napiš svoje heslo]
cd /home/username/ [Enter]
abaqus2019 cae

A chvilková čekačka.

Bang, jste tam.

Občas se vám ten terminál snaží něco říct, tak čtěte, co Vám říká. Btw, pro migraci dat mezi serverem a vašim počítačem (lokalem) se vyplatí znát příkaz scp. (Google: "scp bash password" - viz: https://stackoverflow.com/questions/134 ... ell-script . Já používám odpověď od JohnA)

Ať to jde.

P.S. Znáte vůbec jméno David Guetta? Nebo už jsem tak starej?